Daihatsu Terios Sıfır Gibi Paket Uygulaması

Müşterimiz yeni aldığı 10 yaşındaki Daihatsu Terios aracını buharla antibakteriyel detaylı iç temizlik, pasta cila ve boya koruma uygulamalarımızın dahil olduğu sıfır gibi paketimizden yararlanmak istedi ve randevulaştık. Sıfır gibi paketi detayları aşağıdaki gibidir.

Sıfır Gibi Paketinde Bulunan Uygulamalarımız;

  • Komple Detaylı Temizlik
  • Motor Temizleme ve Koruma
  • Kil ile Yüzey Temizliği
  • Kalın Pasta
  • İnce Pasta
  • Boya Koruma
  • Jant Temizliği
  • Buharla Sterilizasyon
  • Far Temizleme ve Parlatma

Aracın iç temizliğine ve boya temizliğine başlamadan önce aracın detaylı bir expertizini çıkarttık. Bu expertizde aracın iç temizliğinde neler yapacağımızı planladık. Aracın dışında boya kalınlık değerlerini boya ölçüm cihazı ile ölçerek yapılacak pasta uygulamasının ne şekilde yapılması gerektiğine karar verdik.

daihatsu terios boya kalınlık değerleri
Resimde orjinal aracın boya kalınlık değerlerini görüyorsunuz.

Resimde gördüğünüz gibi aracın boyası orjinaldi. Hiçbir yerinde boya yoktu. Fakat araç siyah renkli olduğu için tavanı güneşten yanmış ön kaput solmuştu. Ayrıca boya hiç bakım görmediği, kötü hava ve yıkama şartlarına maruz kaldığından dolayı iyice incelmişti. Japon araçlarının boyaları genelde narin ve ince olur zaten. 

Tüm bilgileri bütünleştirip en az aşındırma ile en yüksek parlaklığı almak için aşındırma değerleri az parlaklık değerleri yüksek olan Mequiars ürünlerini kullanmaya karar verdik. Aracın dış yüzeyinde derin ve kılcal çizikler çok fazla olduğu için trizact yapılması gerektiğini düşündük.

Detaylı İç Temizliğe Başlayalım;

Expertiz, kontrol ve denemelerden sonra işimize başladık. Önce detaylı iç temizlik yapıldı. Detaylı iç temizlikte basınçlı buhar kullanılarak girilmesi zor yerlere ulaşıldı ve tüm kirler bakteriler temizlendi. Ayrıca havalandırma kanalları buharlanarak kanallar içindeki kötü kokuya sebebiyet veren bakteri ve mikroplar temizlendi.

Aracın koltukları, taban halısı, bagaj halısı detaylı olarak temizlendi. Motor temizliği ve motor koruma uygulaması yapıldı. Aracın iç kaba temizliği bittikten sonra yıkanarak boya korumasına başlandı.

Pasta ve Boya Korumaya Başlayalım;

Araç yıkandıktan sonra dış yüzeyde pütürlükler, pürüzler ve demir tozları olduğu için 3m kil hamuru ile tüm dış yüzey temizlendi. Temizlenen dış yüzeyin ardından çiziklerin olduğu ve boyanın kötü olduğu yüzeylerde ağırlıklı olarak trizact uygulaması yapıldı. 3m 3000 ve 6000 trizact zımpara işleminden sonra kalın pasta ile zımpara çizikleri giderildi. Spot ışıklar altında tek bir çizik bile kalmayacak şekilde yapılan pasta işleminden sonra hare giderici ve derinlik verici pasta işlemin geçildi.

Hare ve hologramlar giderildikten sonra araç tekrar yıkandı ve ince detaylara geçildi.

Şimdi İnce Detaylara Geçelim;

Aracın içinde kapı fitilleri, ön göğüslük, direksiyon altları ve diğer tüm plastik ve bakalitler temizlenip plastik aksam koruyucu ve parlatıcı ürünlerle bakımı yapıldı. Tüm detaylar gözden geçirildikten ve temizlendikten sonra aracın içi kurumaya alındı. Aracın kurutmasını zamana ve şansa bırakmadan ahtapot oto kurutma makinası ile hızlıca kurutuldu.

daihatsu terios araç içi kurutma
4 Kollu ahtapot kurutma makinası aracın içine sıcak hava üfleyerek çabucak kupkuru olmasını sağlar.

Kurutma işleminden sonra boya koruma uygulaması yapıldı. Boya koruma olarak Menzerna Power Lock Ultimate Protection kullandık. Çok parlak ve su itici özelliği iyi ayrıca aracın üzerinde koruyucu film tabakasını uzun süreler koruyabiliyor.

Tüm uygulamalar bittikten sonra camlar silindi lastikler ve jantlar temizlenip parlatıldı. Farlar temizlenip ilk günkü performansına getirildi. Biraz uzun bir yazı oldu ama uygulaması da oldukça uzundu. Müşterimiz teslim almaya geldiğinde son rötüşleri yapıyorduk. :)

Tüm işlemleri anlattığımıza göre artık aracın detaylı resimlerini görebilirsiniz. Ayrıca bu açıklamalar bana yeter ben hemen iletişime geçmek istiyorum derseniz buradan iletişim sayfamıza gidebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı