Pasta Cila & Boya Koruma Uygulaması

Pasta Cila uygulaması aracın boyası üzerinde zamanla hava şartlarından, kirlerden, demir tozlarından ve çizilmelerden kaynaklı matlaşma durumunu gidermek için yapılan uygulamaların tümüne verilen tek addır. Pasta Cila ile aracınızın vernik yüzeyi parlatılması ve temizlenmesi suretiyle ilk günkü görünümüne getirilir.

Pasta Cila’da Neler Yapılır?

Pasta cila uygulaması yapılacak olan aracın öncelikle dış yıkaması yapılır. Dış yıkamanın ardından aracın vernik yüzeyi üzerindeki demir tozları ve diğer yıkama ile çıkmayan kirler kil hamuru ile temizlenir. Bu uygulamanın bir benzeri Trizact zımpara ile de yapılabilir. Kil hamuru veya Trizact ile temizlenen boya yüzeyi artık pasta yapmaya hazır hale gelmiştir.

Aracın boya durumuna göre uygulamayı yapacak olan usta pasta kombinasyonunu ayarlar. Bu kombinasyona göre pasta yapılır. Sonrasında pasta ile temizlenen çizikleri giderilen yüzeyler cila ile parlatılır. Cila ile parlatmak yerine aracın çok daha uzun süreler bu parlaklığını ve çiziksiz yüzeyini korumak için seramik kaplama da yapılabilir.

Pasta Cila uygulamasında amaç aracın boyasını parlatıp geçmek değildir. Çoğu ucuz işçiliklerde aracın boyası tek kat pasta ile parlatılır ve geçilir. Bu uygulama en fazla 1 saat sürer. Bu tür uygulamaları tavsiye etmiyoruz. Çünkü kil temizliği yapılmadığı zaman boya yüzeyindeki tüm kirler vernik içine gömülür. Ayrıca pasta ciladaki amaç kılcal çizikleri almaktır. Bu kılcal çizikler spot ışık ve güneş altında görünür. O nedenle aşağıdaki resimlerde görmüş olduğunuz spot altındaki parlaklığa dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Uygulamamız Sonrasında Aynadan Farkı Olmayan Siyah Bir Honda Civic

Pasta Cila Yapılmış Araçlara Örnek Resimler

renault megane 2 sıfır gibi paketi 2
Kil hamuru ile yapılan temizlik sonrasında kil hamuru resimde gördüğünüz gibi kirlenir. Bu kirler temizlenmediği takdirde aracın vernik yüzeyine gömülecektir.
Başa dön tuşu